THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Není komiks jako komiks. A není superhrdina jako superhrdina. Na jedné straně jsou limonády od Marvelu nebo DC a na druhé jsou počiny, které bourají všechny stereotypy žánru. Mezi tvůrce té druhé kategorie lze počítat spisovatele jako je Garth Ennis, jenž stojí za The Boys, Alan Moore podepsaný pod V jako Vendeta nebo Watchmen, ale myslím že to této partičky zapadne i Robert Kirkman, známý hlavně jako otec komiksové série Živí Mrtví. Právě on stojí za komiksovou sérií Invincible. O jeho vlajkové lodi, která popisuje svět po zombie apokalypse, nelze říci, že jde o superhrdinský komiks, ale Invincible tento žánr naplňuje bez jakýchkoliv polemik.
Další superhrdinský komiks v seriálu... zbláznil ses? To toho stále nemáš dost? Na jednu stranu mám, na stranu druhou si rozhodně smlsnu na díle, které je v mnoha ohledech výjimečné.
Kirkman zasazuje svůj svět do velmi podobného prostředí, jaké má první liga DC nebo Marvelu. Dívá se na něj úhlem, kterým vypráví své příběhy The Boys. Superhrdinové se v příběhu nepohybují dle morálního kompasu a nabourávají klišé, jenž mají všichni ostatní.
Invincible svým způsobem obšlehnul tradiční superschopnosti. Je tu člověk, který se mění v Hulka, něco jako Superman, Robot i napůl člověk a napůl ryba, jenž má podobné schopnosti jako Aquaman. Velmi netradiční je ale v tom, jaké pointy tradičním situacím dodává. Hlavním hrdinou je Mark. Teenager, jehož otcem je nejmocnější bytost na planetě, která si svými schopnostmi v ničem nezadá se Supermanem. V teenagerském věku se stejné schopnosti začnou objevovat i u Marka.
První díl začíná stereotypní nudou, ale končí masakrem, kdy Markův otec bez vysvětlení vyvraždí elitní skupinu superhrdinů, jenž si říkají Guardians of the Globe. Půdorys této party je vlastně stejný jako Justice League, jež byla předobrazem. Touto událostí se rozbíhají drobnější příběhové linky a ve vás klíčí stále více nezodpovězených otázek, u nichž bažíte po odpovědích. Oproti jiným komiksům Kirkman dokáže i během krátké chvíle vysoustružit charaktery vedlejších postav a vtisknout jim motivaci, které rozumíte. Právě díky tomu vám na nich záleží a zajímají vás jejich osudy. Stejně tak si ledabyle pohrává s konceptem dobra a zla. Některé situace líčí jasněji, ale velmi často morálku postav příběhu zamlžuje. To dělá z hlavních i vedlejších hrdinů celé série mnohem uvěřitelnější postavy, než v mnohých hraných adaptacích.
Grafika je svým způsobem klasická, ale dává si záležet na detailech, které jsou pro příběh důležité. Šťavnatost pak dodávají brutální krvavé scény a věru není jich mnoho. Ale pokud už jsou, tak mají drtivý dopad. Nejen díky nim je seriál ne zcela vhodný pro děti. Ačkoliv grafika hýří veselými barvami, tak pozadí příběhu je temné a vztahy mezi postavami jsou nejsou banální. Invincible překvapuje. Do grafiky dětského superhrdinského komiksu o dospívání teenagera, který objevuje své nově nabyté schopnosti, je zabalen netradiční příběh, jenž je mnohem hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeden z mála seriálů, u kterého se opravdu těším na druhou sérii.
Do grafiky dětského superhrdinského komiksu o dospívání teenagera, který objevuje své nově nabyté schopnosti, je zabalen netradiční příběh, jenž je mnohem hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát. Jeden z mála seriálů, u kterého se opravdu těším na druhou sérii.
8 / 10
USA, (2021–2022), 12 h 4 min (Minutáž: 42–49 min)
Tvůrci: Robert Kirkman
Režie: Jeff Allen
Předloha: Robert Kirkman (komiks)
Scénář: Ryan Ottley
Hudba: John Paesano
Hrají: Steven Yeun, J.K. Simmons, Sandra Oh, Seth Rogen, Zazie Beetz, Mark Hamill, Walton Goggins, Jason Mantzoukas, Mae Whitman, Max Burkholder, (více)
Produkce: Maude Lewis
Střih: Scott Winlaw
Zvuk: Hugh Wielenga
Scénografie: Wilson J. Tang
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.